شیمی

شیمیمعرفی کتاب ها و مجلات شیمی

 

 

 

مجله جدول شیمی / کاری از: محمد رضا رفیع زاده.

  

در سال تحصیلی 84-1383 گروه شیمی سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با سرگروهی محمد رضا رفیع زاده (سرگروه فعلی منطقه تفت استان یزد) مسابقه ای علمی- تفریحی با عنوان «تهیه جدول مفاهیم شیمی دبیرستان» برگزار کرد و از گردآوری تلاش دانش آموزان مجله ای با نام «مجله جدول شیمی» منتشر شد که شامل 26 جدول شیمی همراه با پاسخنامه و ضمیمه زنگ علوم با یاد خدا می باشد.

 

 

 

آ_اموزش شیمی (راهبردها و شیوه های نوین  آموزش شیمی در مدارس) / تألیف: عابد بدریان. - ناشر: انتشارات مبنای خرد، 1388. 242 ص.

  

در این کتاب علاوه بر پرداختن به شیوه های مختلف آموزش شیمی و چگونگی انجام فعالیت های عملی، نحوه ی کاربرد فناوری اطلاعات در آموزش شیمی و یادگیری شیمی بطور خاص مورد توجه قرار گرفته است. کتاب مورد نظر از جمله کتابهائی است که بررسی شیوه های جدید آموزش شیمی پرداخته و در تلاش است تا با بیانی ساده، رویکردها، راهبردها و الگوهای  جدیدی را طرح نماید که بر پایه یافته های پژوهشی حوزه ی آموزشی علوم تجربی و آموزش شیمی در سطح جهان ارائه شده اند.

این کتاب دارای شش فصل می باشد که عناوین فصل ها عبارتند از:

1- مروری بر سیر تاریخی آموزش شیمی در جهان

2- فلسفه و اهداف جدید آموزش شیمی

3- راهبردها و الگوهای جدید آموزش شیمی

4- آموزش و یادگیری شیمی در آزمایشگاه

5- جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و یادگیری

6- سنجش و ارزشیابی فرایند یادگیری شیمی

 

 

 

_ساختار اتم/ تألیف: محمدرضا محمودیان. - ناشر: انتشارات قائم مقام فراهانی، 1386. 102 ص.

  

در این کتاب تلاش شده است که برای مفاهیم پایه ی لازم برای شناخت ساختار ماده، روند تحقیقات عملی انجام شده بیان گردد. همچنین سعی شده است هر مدل اتم یا مفهوم بر پایه استدلال مطرح گردد و مفاهیم بدور از روابط پیچیده ی ریاضی بررسی گردد. نویسنده، این کتاب را برای معلمان و دانشجویان تربیت معلم پیشنهاد می کند چرا که با مطالعه ی آن می توانند یک دید کلی نسبت به موضوع ساختار اتم بدست آورند و با دانستن کل موضوع در مطالعات بعدی خود بر اساس نقشه ی مفهومی مشخصی، جهت گیری مناسب را به استدلالهای خود ببخشند.

 

 

 

 

             

 

 

_مهارت های پایه شیمی (1 و 2 و 3)/ تألیف: باب مک دوئل؛ ترجمه: احمد خرم آبادی زاد، محمد تقی شیراوند. - ناشر: انتشارات مدرسه، 1380. 112- 118- 112 ص.

  

(کتاب برگزیده سومین جشنواره کتاب های آموزشی رشد و کتاب برگزیده دهمین جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)

     دوره سه جلدی مهارت های پایه شیمی در اصل برای دانش آموزان 11 تا 14 سال نوشته شده است، اما حاوی مطالب و فعالیت ها و آزمایش ها بسیار جالبی برای دانش آموزان دبیرستانی نیز می باشد.

     در این کتاب ها در مجموع 68 مفهوم شیمی همراه با فعالیت های علمی توضیح داده شده است که اکثر این فعالیت ها به صورت عملی و آزمایشگاهی می باشند که ایده بسیار جالبی برای آموزش هرچه عمیق تر مطالب شیمی به دانش آموزان می باشد. ضمن این که پاسخ فعالیت ها نیز در انتهای کتاب درج شده است.

 

 

فرهنگ فشرده عناصر شیمیایی/ تألیف و ترجمه: اسدالله قاسمی (استان گلستان). - ناشر: موسسه فرهنگی و انتشاراتی مختومقلی فراغی (سارلی)، 1383. 168 ص.

  

این کتاب شامل اطلاعات نسبتا کاملی در مورد 118 عنصر شیمیایی جدول تناوبی، شامل خواص، کابردها، روش های تهیه و ... است.

  

 

..............................................................

 

شبیه سازی آزمایشگاه شیمی به کمک نرم افزار VLab/ مولفان: احسان فریدونی برزآباد، مهدی کمائی. - نشر آفرنگ، 1386. 288 ص.

  

آزمایشگاه مجازی شیمی محیطی را فراهم می‌سازد تا فراگیران در یک محیط شبیه‌سازی‌شده رایانه‌ای به انجام برخی آزمایشها بپردازند. با ورود به دنیای مجازی و در اختیار داشتن مواد و ابزار‌های آزمایشگاهی فراوان و متنوع، بدون موانع و مشکلاتی که در آزمایشگاه حقیقی وجود دارند، می‌توان به انجام آزمایشهایی منطبق با مطالب موجود در کتب درسی پرداخت. با استفاده از نرم‌افزار آزمایشگاه مجازی شیمی با نام VLab، می‌توان آزمایشهای اساسی، بسیار شبیه به آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد، انجام داد. نرم‌افزار VLab شامل هفت محیط آزمایشگاهی مختلف است که در این کتاب برای هر یک از آنها آزمایشهای مختلفی تعریف و اجرا شده است. این محیطها عبارتند از: مولاریته و چگالی، استوکیومتری و واکنش‌دهنده‌های محدودکننده، تجزیه کمّی، تعادل شیمیایی، انحلال‌پذیری و جامدات، گرماشیمی، اسید‌ها و باز‌ها

آموزش جامع: کار با نرم‌افزار VLab، آشنایی با ابزار‌های آزمایشگاهی، طراحی آزمایشهای گوناگون، کار با محلولها (محلول‌سازی)، سنجش حجمی اسید‌ها و باز‌ها، حل برخی از مسائل کتب شیمی دبیرستان، پیش‌دانشگاهی، شیمی عمومی و شیمی تجزیه دانشگاه و آزمایشهای متعدد و متنوع دیگر به کمک نرم‌افزار VLab

سی‌دی همراه شامل: نرم‌افزار VLab، معرفی تواناییهای نرم‌افزار VLab، فیلم انجام آزمایشها توسط نرم‌افزار VLab، سایر نرم‌افار‌های شبیه‌سازی آزمایشگاه شیمی، فایلهای مورد استفاده در تمرینهای کتاب، اسلاید‌های آموزشی برای استفاده مدرسان در حین تدریس.

  

.

..............................................................

مجموعه آزمایش های شیمی (دوره متوسطه)/ مولفان: محمد صادق کریمی، محمد حسن روزبه و محمد نادری قمی. - نشر آئینه دانش، 1387. 128 ص.

  

کتاب فوق توسط 3 تن از دبیران شیمی قم تهیه شده است و شامل مجموعه آزمایش های ساده در ارتباط با مباحث مطرح شده در کتاب های شیمی دبیرستان می باشد.

هم چنین این کتاب به معرفی وسایل آزمایشگاهی و اصول ایمنی و توصیه های ضروری در آزمایشگاه نیز پرداخته است.

از دیگر بخش های این کتاب می توان به بخش سوالات مسابقات آزمایشگاهی و نیز بخش طراحی آزمایش و پاسخنامه آن نیز اشاره کرد.

کتاب فوق مجموعه مناسبی برای دبیران شیمی و دانش آموزان می باشد، به خصوص دانش آموزانی که قصد شرکت در مسابقات آزمایشگاهی را دارند.

 

..............................................................

 

CRC Handbook of Chemistry and Physics, 85th Edition :

این کتاب یکی از کامل ترین و معتبرترین مراجع اطلاعات در شیمی است که اولین ویرایش آن 95 سال پیش (سال 1913) منتشر شده است و به تدریج به روز می شود.
در این کتاب 2662 صفحه ای اطلاعات مختلفی در مورد فرمول مولکولی، ساختار مولکولی، نقطه ذوب و جوش، فشار بخار، دانسیته، انحلال پذیری و ... برای مواد مختلف وجود دارد. هم چنین در این کتاب اطلاعات و جداولی مربوط به ایزوتوپ ها، محدوده تغییر رنگ شناساگرها، معرفی شناساگرهای آلی برای شناسایی ترکیبات معدنی، دیتاهای مربوط به الکتروشیمی، جدول دانسیته آب در دماهای مختلف، دیتاهای مربوط به انتالپی، هدایت یونها، نمادهای مورد استفاده در شیمی، دیتاهای مورد نیاز در آزمایشگاه، حلال های پلیمرها، دیاگرامهای فازی و ... یافت می شود.

 

این کتاب در CD کد 3 در صفحه با فرمت pdf موجود می باشد.  حسن فایل pdf نسبت به نسخه چاپی کتاب این است که به راحتی قابل جستجو می باشد. کافی است در محیط Adobe Reader گزینه Edit>Find را انتخاب کنید و کل کتاب را به دنبال ماده یا عنوان مورد نظر بگردید.

 ..............................................................

 

نمایش های شگفت انگیز شیمی: یک مرجع برای دبیران / تألیف لی، سومرلین. جیمز، ایلی، ترجمه مجید هروی، شریف کامیابی، جعفر صفری شیرزی، نادر نعمتی. - تهران: انتشارات بعثت، 1378.

272ص، جدول، نمودار.

عنوان اصلی:

Chemical Demonstarations

A Sourcebook for Teacher. 1988.

 

کتاب فوق شامل 104 آزمایش می باشد که برای اجرا در مدرسه طراحی شده اند. اگر آزمایشگاه مجهزی دم دست دارید و می خواهید حسابی دانش آموزان را سرگرم کنید این کتاب خیلی به درد شما می خورد.

آزمایش های این کتاب، جالب، جذاب و مهیج می باشند و هر آزمایش شامل روش کار، نکات ایمنی، طرز صحیح دفع پس مانده ها، و فنون آموزشی شامل نکته ها و پرسش ها ات.

در ضمن این کتاب تجدید چاپ نشده و خیلی کمیاب است. اگر جایی پیدا کردید به ما هم خبر بدید.

..............................................................

 

سری کتاب های کار شیمی/ مؤلفان محمد امین نظامی، کامبیز فراهانی (و بهروز مصیبیان). -- تهران: انتشارات قائم مقام فراهانی، 1385.

 

 تلفن مرکز پخش: 77374883 (021)

تلفکس مرکز پخش: 77062626 (021)

مرکز پخش در استان یزد: کتابفروشی چشمک واقع ر میدان آزادی
 

سری کتاب های کار شیمی انتشارات قائم مقام فراهانی، یکی از بهترین کتاب های کار نوشته شده در مورد کتاب های شیمی دوره متوسطه می باشد. این کتاب ها  دارای تعداد بسیار زیاد و متنوعی سوال همراه با شکل ها و نمودار های مناسب می باشند که به خصوص برای استفاده معلمان بسیار مفید هستند.

 

از ویژگی های دیگر این مجموعه موارد زیر قابل ذکر هستند:

1- ارایه پرسش ها به صورت طبقه بندی شده بر اساس کتاب درسی

2- تنوع و فراوانی پرسش ها

3- ارایه پاسخ تشریحی برخی پرسش های دشوار و جواب نهایی همه مسایل عددی

5- ویرایش هر ساله کتاب بر اساس تغییرات کتاب های درسی

6- تنوع پرسش ها برای دانش آموزان قوی، متوسط و ضعیف که معلم بر اساس سطح علمی کلاس می تواند از بین آن ها سؤالات مورد نظر خود را انتخاب کند.

 

..............................................................

 

پرسش های پایه شیمی: پرسش های پایه امتحانات GCSE انگلستان/ مؤلف برنارد آبرامز؛ مترجم مرضی خلخالی. - تهران: انتشارات مدرسه برهان 1381.
220 ص.: مصور، جدول، نمودار، نقشه.
عنوان اصلی:

Basic Chemistry Questions.

 

این کتاب به منظور آماده سازی دانش آموزان برای موفقیت در امتحانات نهایی GCSE (پایان دوره متوسطه کشور انگلیس) نگاشته شده است.

آن چه در پرسش های این کتاب قابل توجه است، اهمیت دادن به توانایی های دیگر دانش آموزان، به جز حفظ کردن مطاب و فراگیری اطلاعات نظری محض است.

این پرسش ها از لحاظ برانگیختن نیروی تفکر و توجه به مهارت های یادگیری از قبیل استنباط، پیش بینی، مشاهده، فرضیه سازی و ... بسیار مناسبند، حال آن که در کشور ما بر اساس سنت های موجود، پرسش ها یا از نوع انشایی و توضیح دادنی، یا چنان که در سال های اخیر و رواج آرزوی ورود به دانشگاه مرسوم شده است، از نوع تستی و چهار جوابی اند.

این کتاب را برای معلمانی که قصد دارند کیفیت آموزش و کیفیت ارزشیابی خود را ارتقا دهند، پیشنهاد می کنیم.

..............................................................

 

شیمی برای نوجوانان/ نوشته ژانیس ون کلیو؛ ترجمه عباس فواکهی. - تهران: انتشارات امیر کبیر، 1379.
240 ص.: مصور.
عنوان صلی:

Chemistry for every kid: 101 easy experiments that realy work.

همان طور که از عنوان اصلی لاتین این کتاب مشخص است، کتاب شامل 101 آزمایش علمی و بی خطر است که با ساده ترین امکانات و بدون نیاز به مواد و وسایل خاصی، به راحتی انجام می شوند و به جواب می رسند.

هر آزمایش نشان می دهد که شیمی جزئی از زندگی روزانه ماست. در توضیح آزمایش ها سعی شده است از به کار بردن کلمات و اصطلاحات فنی و پیچیده جلوگیری شود و آمایش ها به زبان ساده و به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شوند. هدف اصلی کتاب آن است که یادگیری مفاهیم شیمی را با تجربه و نتیجه گیری همراه سازد و بدین ترتیب دانش آموزان را ترغیب کند که به دنبال آگاهی های بیشتر درباره این علم باشند.

آزمایش های کتاب در 8 بخش طبقه بندی شده اند: 1- ماده 2- نیروها 3- گازها 4- تغییرات 5- تغییات مرحله ای 6- محلول ها 7- گرما 8- اسید یا باز

..............................................................

 

فعالیت های لذت بخش شیمی/ مؤلف: جانیس وان کلیو؛ مترجم: طاهره رستگار. - تهران: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، انتشارات مدرسه، 1380.
246 ص.: مصور. جدول، نمودار.
عنوان اصلی: A+ Projects in Chemistry.

این کتاب شامل 30 پروژه عملی برای یادگیری بهتر مفاهیم شیمی می باشد. در این کتاب پروژه هایی در زمینه هوا، آب، معرف ها، کلوئیدها، الکترولیت ها، ترمودینامیک، سختی آب و ... یافت می شود.

بیشتر پروژه ها با ساده ترین وسایل که ر دور و بر ما پیدا می شود، قابل انجام هستند و نیاز به مواد یا وسایل خاصی ندارند.

مراحل انجام هر پروژه به طور گام به گام مطرح شده و سوالاتی طرح شده به درک بهتر دانش آموزان از مفاهیم شیمی کمک می کند.

..............................................................

 

 

شیمی/ مؤلفان: جف جونز، ماری جونز و دیوید آکاستر؛ مترجمان: مهدیه سالارکیا و نعمت ا... ارشدی. - تهران: انتشارات مدرسه، 1383
 204 ص. : مصور (رنگی).
عنوان اصلی:

Cambridge Coordinated Science: Chemistry.

کتاب فوق یکی از کتاب های مجموعه سه جلدی «علوم کمبریج» می باشد که شامل سه جلد «زیست شناسی، فیزیک و شیمی» است. مخاطبان اصلی این کتاب ها دانش آموزان دبیرستانی هستند، ولی مطالب برای سطوح دیگر تحصیلی نیز بسیار مفید و خواندنی خواهد بود. مولفان کوشیده اند مفاهیم را تا حد امکان به زندگی روزمره نزدیک کنند.

کتاب شامل شش فصل می باشد: 1- عنصرها و ترکیب ها 2- آب و هوا 3- واکنش های شیمیایی 4- کره زمین 5- منابع انرژی 6- جدول تناوبی.

این کتاب مصور و تمام رنگی، شامل بخش های زیر است: مفاهیم اصلی، پرسش هایی برای ارزشیابی پیشرفت یادگیری، مطالب جالب و مرتبط با موضوع در کادر های «بیش تر بدانید»، پرسش هایی برای دانش آموزان علاقه مند و تیزهوش، مسایلی که حل آن ها نیازمند کار عملی است و پژوهش های دانش آموزی.

کتاب فوق یکی از منابع مورد استفاده در تألیف کتب درسی دبیرستان بوده است و برخی مطالب و شکل های درج شده در کتاب های دبیرستان از این کتاب استخراج شده اند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ساعت 23:4  توسط فرزانه فدایی  |